Najlepsze życzenia

bn1Zrodzony na sianie, w półmroku stajenki, śpi w ramionach Marii Jezus malusieńki. Świętą noc złocista gwiazda opromienia, gromadzą się wokół przyjazne stworzenia. Lulajże Jezuniu snem cichym, szczęśliwym, obdarz nas radością i szczęściem prawdziwym.

*   *   *
Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślnego i spokojnego Nowego Roku, wszystkim czytelnikom życzy redakcja witryny.

W czwartek spotkamy się w LO w Gilowicach

W Oświęcimiu pojawiły się takie banery

W Oświęcimiu pojawiły się takie banery

Zaczynamy od nowa, pełna sala ludzi, emocje, plany, refleksja. W czwartek 18. września o godz. 17.00 spotkamy się w LO w Gilowicach by po raz któryś wyrazić opinię o przebiegu nowej drogi. Znów pojawią się te same pytania i posypią gromy, znów będą niezadowoleni. Tak się zastanawiam czy to wszystko co do tej pory się zdarzyło było potrzebne, czy to nie „bicie piany” usprawiedliwiające czyjąś indolencję i brak profesjonalizmu. Kto odpowiada za to (bo przecież ktoś musi odpowiadać), że mieszkańcy niewielkiej, ale z naszego punktu widzenia najważniejszej gminy świata, po raz kolejny będą nękani. Być może to sprawka demokracji choć jeśli tak, to kosztuje sporo pieniędzy, wydanych choćby na kilka bublowatych projektów drogi.

Na spotkanie trzeba przyjść, by nikt nie decydował za nas. Miejmy nadzieję, że wszystko skończy się po naszej myśli, droga powstanie ale nie zakłóci życia mieszkańców gminy Miedźna.

I jeszcze jedno na koniec – 16. listopada odbędą się wybory do lokalnych samorządów, wybierajcie dobrze.

„Uważam, że w tym budżecie pieniądze na tę drogę będą. (…)”

„Uważam, że w tym budżecie – to jest moje zobowiązanie – pieniądze na tę drogę będą. (…) Na 100 proc. ta droga też się znajdzie w realizacji do 2020 roku” powiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania z samorządowcami, które odbyło się w Bielsku-Białej. Aktualnie brany jest pod uwagę tylko V wariant przebiegu trasy tzw. wariant H, i do niego zostaną odniesione wszelkie decyzje administracyjne. Tak więc pod koniec 2016 roku albo na początku 2017, możemy się spodziewać podpisania umowy na budowę S-1.

YouTube Preview Image

W ciągu kilku miesięcy powstanie nowa dokumentacja przebiegu trasy S-1

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska

W poniedziałek – na spotkaniu ws. wdrażania przygotowanej przez woj. śląskie i małopolskie wspólnej strategii rozwoju – o planowanym odcinku S1 mówiła w Katowicach wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Wskazała, że budowa tej części S1, jako jednego ze sztandarowych wspólnych projektów obu regionów, mogłaby być szybko skierowana do dofinansowania i realizacji – jeśli tylko inwestycja byłaby już przygotowana.

Jak wynika z informacji rzecznika katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marka Prusaka, w najbliższych miesiącach ma być przygotowana dokumentacja nowego wariantu trasy. Wariant ten, nazywany roboczo „piątym” lub „hybrydowym”, uzgodniono w ramach trwających w ostatnim półroczu rozmów z przedstawicielami branży górniczej.

- Ma to być kompromis między tym, czego oczekuje środowisko górnicze, możliwościami technicznymi budowy dróg, a także możliwościami obejścia terenu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau czy terenów Natury 2000 – wskazał Prusak. Zaznaczył, że ostatnie ustalenia zaakceptowały m.in. władze zainteresowanych gmin Miedźna i Brzeszcze.

Cały artykuł przeczytacie TUTAJ.

Zarząd Kompanii Węglowej i związkowcy podpisali porozumienie – nie będzie zwolnień

Zarząd spółki oraz związkowcy doszli do kompromisu. Kompania Węglowa wycofała się z planów łączenia kopalń i zwolnień blisko 900 pracowników, co więcej pracownicy „dołowi” otrzymali gwarancje ciągłości pracy do 2020 roku. Wydaje się, że po dość burzliwym 2013 roku, sytuacja KW zaczyna się stabilizować, co nie jest bez znaczenia w kontekście planów realizacji drogi S-1. Oczywiście kompromis to jest to coś, z czego tak na prawdę nikt nie jest zadowolony, ale w dziejach demokracji jeszcze nikt nie wymyślił nic mądrzejszego. Więcej o porozumieniu PRZECZYTACIE TUTAJ.

Wola się budzi poWoli

Chciałbym zaprezentować kilka wpisów z forum miedzna.info.pl, dotyczących realizacji drogi S1 według wariantu H. Sprawa dotyczy Uchwały Rady Gminy Miedźna z dn. 2.12.2013 w sprawie akceptacji zmodyfikowanego wariantu H. Pozostawię to bez komentarza. Zainteresowanych szerszą dyskusją odsyłam do artykułu z dnia 1.12.2013 pt. „W poniedziałek zapadnie kluczowa decyzja w sprawie trasy S1″.

Wnerwiony trochę:

Czy mi sie tylko zdaje, czy władze gminy zmieniły zdanie w sprawie S1 bez żadnej przyczyny? Wczesniej drogi nie chcieli w ogóle (takja była uchwała w tej sprawie) , a teraz nagle im sie jej zachciało??? Głupim tylko wmawiajcie Katarzyny itp, ze to przez tych z Meritum. No chyba, że ich tak bardzo decydenci nie lubią, ze akurat im na złosć uchwalają teraz H. No to wtedy przez nich, rzeczywiscie. Radni i wójt mogli nadal odstawać przy C. Więc czyja to wina i komu droge zawdzieczamy? Oby sie tylko ci w Katowicach połapali jaki bagienny teren podsuwa sie im chytrze.

Katarzyna Faruga:

Wszyscy już wiemy, że budowany będzie wariant “H” ten “układ zamknięty” spowodował dogadanie się GDDiA i PG Silesia, że ta druga strona poniesie 3/4 iwestycji w projecie wariantu “H” a reszte pokryje GDDiA w ten sposób nie będzie budowy przez Frydek za co dziękujemy temu całemy MERITUM i chlopakowi z Woli – p. Słonince, którzy walczyli o swoje sprawy a drogę przesujęli w kierunku Woli i co za tym idzie bliżej osiedla WII !! Dziękujemy panowm i rozliczymy was w wyborach – ludzi którzy myślą tylko o sobie.

Gość z Gilowic:

połowa ludzi z Gilowic jest za wariantem A całe Meritum robi tylko zamieszanie i nigdy nie będzie tej drogi bo zęby wariant był przyjęty H stał się wariantem oficjalnym, musi przejść przez procedury, takie jak już opracowane warianty A, B, C i D.

Joanna:

Tak, wariant H oddala drogę. Do osi drogi będzie od bloków 450 m, a nie 300. Ale i tak będziemy na osiedlu WII słyszeć hałas z tej drogi, ponieważ droga pójdzie na wiadukcie ze względu na Pszczynkę i tereny podmokłe, więc las nie zatrzyma szumu. Poza tym ludzie mieszkający na Kaczeńców w Gilowicach będą mieli do osi 150 m! Wariant H jest kompletnie nie do przyjęcia! Jedyne rozwiązanie, abyśmy mieli spokój, to trzymać się wariantu C przez Brzeszcze.

Bóg się rodzi…

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Miłości i przyjaźni na co dzień, spełnienia marzeń, realizacji wszystkich planów, spokoju i braterstwa. Wspólnych wysiłków uwieńczonych sukcesem, a dla Polski mądrych gospodarzy, a przede wszystkim Bożego Błogosławieństwa. Tego wszystkiego z okazji Świąt i Nowego Roku życzy redakcja Forum Miedźna.

Pismo Wójta Gminy Miedźna w sprawie wariantu H

pismoW odpowiedzi na przedstawioną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach propozycję nowego przebiegu drogi ekspresowej S1 (wariant H) Wójt Gminy Miedźna wyraził swoje stanowisko w piśmie, będącym warunkową akceptacją nowego przebiegu trasy S-1. Władze naszej gminy, co czytamy w dokumencie, są w stanie zaaprobować nowy przebieg trasy S-1 po spełnieniu przez GDDKiA m.in. następujących warunków:
  1. Odsunięcie osi trasy S-1 od granic osiedla W II o przynajmniej 500 m
  2. Zaprojektowanie bezkolizyjnego przecięcia trasy S-1 z drogą Miedźna-Wola i umożliwienie łatwego dostępu do drogi S-1, mieszkańcom gminy.
  3. Zapewnienie mieszkańcom osiedla W II odpowiedniej ochrony przed hałasem
  4. Takie usytuowanie trasy S-1 aby nie były konieczne wyburzenia w Gilowicach i Górze

Z pełną treścią pisma możecie zapoznać się TUTAJ

 

Realizacja drogi S1 z uwzględnieniem wariantu H – coraz bardziej realna.

Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Katowice, rozpoczął już proces konsultacji społecznych dla blisko siedmiokilometrowego odcinka drogi łączącego warianty A i C.

Za wariantem H oficjalnie opowiedziały się przedsiębiorstwa górnicze: PG Silesia oraz kopalnia Brzeszcze, popierają go także m.in. władze gmin Miedźna, Bestwina i Brzeszcze. Pogłębiona ocena walorów przyrodniczych również przemawia za wyborem wariantu H. Zgodnie z opinią przyrodników, utrata siedlisk przyrodniczych w wariancie H drogi S1, będzie mniejsza niż w wariancie A i C.

 WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ

 

 

Wariant A prowadzi do gettyzacji

W PG Silesia wskazują, że wytyczony dla drogi S1 tzw. wariant hybrydowy, zdaje się być optymalny, biorąc pod uwagę racje lokalnych społeczności i przedsiębiorców, a co najważniejsze w najmniejszym stopniu wpływa na degradację środowiska. Wariant H nie tylko uwzględnia oczekiwania lokalnych społeczności oraz przedsiębiorstw, ale jest również wskazywany, jako optymalny z punktu widzenia środowiskowego. Omijając cenne złoża kopalń oraz spełniając oczekiwania gmin związanych z przebiegiem drogi, wariant hybrydowy wydaje się być rozwiązaniem najbardziej kompromisowym, sprzyjającym zrównoważonemu rozwojowi regionalnemu terenów objętych planowaną inwestycją drogową. Więcej przeczytacie TUTAJ. Tak przy okazji, coś to wszystko ucichło, czyżby cisza przed burzą?